Jak oszczędzać na przyszłość dzieci?

Fundusz powierniczy dla dziecka

Polacy wykazują coraz większą świadomość w kwestii konieczności oszczędzania. Wiemy również, że nie wystarczy już tylko gromadzić nadwyżek pieniędzy w domowej skarbonce, ale najlepiej je inwestować. W domu nasze pieniądze nie są do końca bezpieczne, mogą przecież ulec zniszczeniu czy kradzieży. O wiele lepiej korzystać z instrumentów, dzięki którym środki będą podlegać najwyższej ochronie, do tego będą mogły być pomnażane. Jednym z takich jest fundusz powierniczy dla dziecka, który nadaje się doskonale w celu oszczędzania na przyszłość latorośli. Dowiedz się więcej o tym i innych narzędziach inwestycyjnych.

Fundusz powierniczy dla dziecka

To obecnie najbardziej popularna forma inwestowania oszczędności w przyszłość dzieci. Comiesięczne składki mogą być ustalane indywidualnie, dzięki czemu ich wysokość nie zaburza stabilności sytuacji finansowej w gospodarstwie domowym. Co więcej, swobodnie można ustalać również czas trwania takiej inwestycji – ta może zakończyć się wraz z uzyskaniem przez dziecko pełnoletności, ale także później, na przykład po skończeniu przez latorośl 25 lat.

 

Fundusz powierniczy dla dziecka to też gwarancja wypłacalności wszystkich zgromadzonych środków, z uwzględnieniem dodatkowych premii miesięcznych, kwartalnych, rocznych bądź tych, jakie zostają wypłacane przez instytucję na koniec trwania umowy. Warto też dodać, że fundusz powierniczy dla dziecka nie jest obarczony koniecznością oddania 19% podatku dochodowego od zysków kapitałowych, a wszystko to zgodnie z przepisami polskiego prawa. Inwestor może też zawrzeć dodatkowe umowy, w tym takie, które dotyczą ubezpieczenia na życie rodziców, jak i dziecka, którego fundusz powierniczy dla dziecka dotyczy.

 

Lokata w banku

To jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania oszczędności, ale też taka, która daje jeden z najmniejszych zysków finalnych. Ograniczeniem w przypadku lokaty jest konieczność zamrożenia pokaźnej sumy pieniędzy na długi czas. Jeśli pod uwagę weźmiemy czas, jaki pozostał do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, może okazać się, że środki trzeba ulokować nawet na kilkanaście lat.

Zaletą korzystania z tego instrumentu jest jednak z całą pewnością gwarancja wypłaty wszystkich ulokowanych środków, nawet wtedy, gdy umowa zostanie rozwiązana przed czasem. Inwestor musi się jednak liczyć z tym, że wypracowane odsetki mogą nie zostać wypłacone.

 

Konto oszczędnościowe

Spora grupa rodziców zakłada też swoim dzieciom konto oszczędnościowe, które jest nieco bardziej swobodnym instrumentem aniżeli lokata, ale nie dającym tak dużego zysku i bezpieczeństwa jak fundusz powierniczy dla dziecka.

Konto oszczędnościowe to rachunek, na którym ulokowane środki podlegają korzystnemu oprocentowaniu. Instytucje bankowe stawiają jednak inwestorom pewne ograniczenia. Aby wygenerować zysk, na takim rachunku musi na przykład znaleźć się określona suma pieniędzy w każdym miesiącu. Dobre konta oszczędnościowe są też dodatkowo płatne.

 

Nie ma wątpliwości, że w dobry start w dorosłe życie dziecka należy inwestować, ale patrząc na chęć wdrożenia wieloletniego planu oszczędzania i pomnażania pieniędzy trzeba się naprawdę dobrze zastanowić nad instrumentem inwestycyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.