Dostawcy, a sprzedawcy prądu energii elektrycznej

Dostawca energii elektrycznej

Dla wielu z ludzi dostawca i sprzedawca prądu to synonimy. W praktyce są to jednak dwa oddzielne podmioty, które prowadzą różną działalność. Znajduje to odzwierciedlenie w naszych rachunkach. Zobacz więc ich specyfikę.

 

Na Twoim terenie działa jeden operator systemu dystrybucyjnego (OSD) oraz wielu sprzedawców, od których możesz kupować energię. Warto rozróżnić zasady ich działania. Dzięki czemu będziesz mógł dostosować ofertę tych firm do swoich potrzeb.

Dystrybutor energii elektrycznej

Dystrybutor energii, inaczej nazywany sprzedawcą prądu,  to podmiot odpowiedzialny za transport energii oraz konserwację i utrzymanie sprawnej infrastruktury elektroenergetycznej – między innymi, linii energetycznych, sieci i słupów energetycznych. Każdy dostawca prądu ma przypisany, indywidualny obszar dystrybucji narzucony przez Urząd Regulacji Energetyki i w związku z tym warto wiedzieć, że nie można go zmienić.

Sprzedawca energii elektrycznej

Sprzedawca prądu to spółka obrotu energią, która rozlicza odbiorcę ze zużytej energii. Podmiot ten świadcząc swoje usługi korzysta z infrastruktury dystrybutora oraz odpowiada za dostawę energii do finalnego odbiorcy. Działalność sprzedawcy energii  jest regulowana i wymaga koncesji wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Zmiana dostawcy energii lub taryfy

Każdy z nas może zmienić dostawcę energii niekończoną ilość razy. Warto wiedzieć, że nie spowoduje to przerwy w jej dostawie. Zmiana dostawcy energii jest także jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie zużycia prądu. Może być ona przeprowadzona samodzielnie lub może jej dokonać w naszym imieniu nowy sprzedawca. W drugim przypadku działając na podstawie wydanego przez nas upoważnienia nowy operator załatwi za nas wszystkie formalności. Procedura ta trwa zwykle około miesiąca i jest bezpłatna. Przed zmianą sprzedawcy warto: znaleźć na swoim terenie nowego dostawcę energii, przeanalizować dokładnie jego ofertę – zwłaszcza ceny oraz dokładnie sprawdzić umowę – sposób uzyskiwania aktualnego cennika energii elektrycznej, okres obowiązywania oraz warunki przedłużania i wygaśnięcia umowy, wszelkie ustalenia dotyczące rekompensat, w przypadku, gdy nie będą spełnione standardy jakości usług zagwarantowane w umowie.

Duże oszczędności może także wprowadzić jedynie zmiana taryfy na taką, która jest lepiej dopasowana do naszych potrzeb.

 

Dostawca prądu i sprzedawca prądu a rachunek za prąd

W momencie kiedy posiadasz umowę kompleksową koszty za dystrybucję i sprzedaż prądu są uwzględnione na jednej fakturze. W pierwszym przypadku są to następujące opłaty: opłata przesyłowa stała, opłata przesyłowa zmienna, opłata abonamentowa, opłata przejściowa.

Opłata za sprzedaż to koszty energii czynnej. Do tego może dojść również opłata abonamentowa.

Jeśli nie posiadasz umowy kompleksowej, to co miesiąc otrzymujesz dwa rachunki za prąd – jeden za dystrybucję od dostawcy prądu, drugi za zakup energii czynnej od sprzedawcy prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.